Pierwsza na świecie rekombinowana poliwalentna szczepionka białkowa na COVID-19 przeciwko wariantom XBB opracowana przez WestVac Biopharma/Centrum Medyczne Zachodnich Chin/Uniwersytet Syczuański została dopuszczona do badań klinicznych przez Chińską Państwową Administrację Produktów Medycznych. USA – English РоÑ�Ñ�иÑ� – PуÑ�Ñ�кий Deutschland – Deutsch Latin America – español Middle East – Arabic

Home Pierwsza na świecie rekombinowana poliwalentna szczepionka białkowa na COVID-19 przeciwko wariantom XBB opracowana przez WestVac Biopharma/Centrum Medyczne Zachodnich Chin/Uniwersytet Syczuański została dopuszczona do badań klinicznych przez Chińską Państwową Administrację Produktów Medycznych. USA – English РоÑ�Ñ�иÑ� – PуÑ�Ñ�кий Deutschland – Deutsch Latin America – español Middle East – Arabic
Written by Doug Hampton
On

CHENGDU, Chin, 20 maja 2023 r. /PRNewswire/ — 17 maja 2023 r. rekombinowana dwuskładnikowa szczepionka białkowa na COVID-19 (komórki Sf9) oraz rekombinowana trójskładnikowa szczepionka na COVID-19 oparta o białko trimerowe (komórki Sf9) opracowana przez WestVac Biopharma/ Centrum Medyczne Zachodnich Chin, Uniwersytet Syczuański przeciwko najnowszym krążącym wariantom XBB, uzyskała „Dopuszczenie leku do badań klinicznych” wystawione przez Chińską Państwową Administrację Produktów Medycznych. Te dwie nowe szczepionki szybko trafią na rynek, aby chronić ludzi przed obecnie krążącym wariantem XBB, gdy tylko przejdą niezbędne badania kliniczne. Są to pierwsze na świecie szczepionki na COVID-19, które trafiają do badań klinicznych w ścisłym związku z takimi wariantami, jak XBB.

Na początku maja 2023 r. przedstawiciele Wspólnego Mechanizmu Zapobiegania i Kontroli Chorób Rady Państwa Chińskiej Republiki Ludowej zorganizowali konferencję dla mediów. Podczas zebrania zwrócili oni uwagę, że wraz z rosnącym ruchem wjazdowym i wyjazdowym pomiędzy Chinami a innymi krajami, globalne oddziaływanie głównych wariantów koronawirusa obecnych w tym kraju znacząco wzrosło. Według danych z nadzoru[1], główne warianty pandemiczne wirusa COVID-19 w Chinach wyewoluowały do wariantów XBB. W tym kontekście WestVac Biopharma wykorzystuje międzynarodową zaawansowaną platformę rekombinowanych szczepionek białkowych na bazie komórek owadzich do opracowania rekombinowanej dwuskładnikowej szczepionki białkowej (komórki Sf9) na COVID-19 (XBB + szczep prototypowy) Coviccine ® oraz rekombinowanej trójskładnikowej szczepionki na bazie białek trimerowych (komórki Sf9) na COVID-19 (XBB + BA.5 + wariant Delta). Obie szczepionki WestVac są kluczowe w walce z obecnymi wariantami XBB i znacząco przyczyniają się do bieżącej kontroli epidemii COVID-19.

Szczepionka białkowa (komórki Sf9) Coviccine® Bivalent– rekombinowana szczepionka dwuskładnikowa na COVID-19 (XBB+prototyp)

Rekombinowana dwuskładnikowa szczepionka białkowa (komórki Sf9) na COVID-19 (XBB+prototyp) jest zaktualizowaną wersją Coviccine® –rekombinowanej szczepionki (komórki Sf9) na COVID-19 opracowanej przez WestVac Biopharma. Badania wykazały, że szczepionka wywołuje wysokie miana przeciwciał neutralizujących liczne podwarianty, w tym XBB.1.5, XBB1.16, XBB1.9.1, XBB.2.3, BA.5, BF.7, BQ.1[1], co wskazuje, że jest ona uniwersalną szczepionką na COVID-19 skuteczną wobec wielu szczepów, ze szczególnie znaczącym wzrostem przeciwciał neutralizujących warianty z serii XBB.

Rekombinowana trójskładnikowa szczepionka białkowa (komórki Sf9) na COVID-19 (XBB+BA.5+Delta)

Wykorzystując szybki czas reakcji międzynarodowej zaawansowanej platformy ekspresji komórek owadzich w produkcji rekombinowanych szczepionek białkowych, WestVac Biopharma i jej spółka zależna WestVac Biopharma (Kanton) opracowały wektor dla rekombinowanej trójskładnikowej (XBB+BA.5+Delta) szczepionki białkowej (komórki Sf9) i wyprodukowały rekombinowane szczepionki trójskładnikowe o wysokiej czystości i jakości do stosowania u ludzi. Antygen szczepionki podjednostkowej został precyzyjnie opracowany na podstawie struktury białek S-RBD i HR podwariantów COVID-19 XBB i BA.5 i może sam łączyć się w stabilne cząsteczki białek trimerowych. Badania wykazały, że szczepionka wywołuje wysokie miana przeciwciał neutralizujących liczne podwarianty, w tym Omicron XBB.1.5, XBB1.16, XBB1.9.1, XBB.2.3, BA.5, BF.7, BQ.1, BA.2.75, wskazując, że jest to szczepionka na COVID-19 o szerokim spektrum działania skuteczna wobec wielu podwariantów rozpowszechnionych w kraju i za granicą.

WestVac Biopharma

WestVac Biopharma Co., Ltd. to innowacyjna spółka biofarmaceutyczna łącząca badania nad szczepionkami z systemem produkcji  sprzedaży o rocznej zdolności produkcyjnej 1,1 mld dawek. Firma znajduje się na liście spółek jednorożców regularnie od 2021 do 2023 r.  W grudniu 2022 r., szczepionka Coviccine® została zatwierdzona przez władze do użytku w sytuacjach nadzwyczajnych ii znajduje się na liście zamówień szczepionek w ramach procedury przetargowej w ponad 20 prowincjach Chin.

Źródło:

[1] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37125241/

Zdjęcie – https://mma.prnewswire.com/media/2080167/1.jpg 

Zdjęcie – https://mma.prnewswire.com/media/2080168/2.jpg

SOURCE WestVac BioPharma Co., Ltd.

Leave a Comment